"Od ziarenka do wiejskiego rarytasu" 2014

21 września 2014 r. Bacówka „Biały Jeleń” po raz kolejny żegnała lato Piknikiem „Od ziarenka do wiejskiego rarytasu”. W wielkim kotle przybyli Goście mogli zamieszać powidło prażone na ogniu oraz smakować wielu „bacówkowych rarytasów”. Dużą popularnością jak co roku cieszył się pokaz wypieku chleba oraz podpłomyków ze śliwką, a także wspólne wędzenie kiełbasy swojskiej wraz z degustacją. W scenerię skansenu Bacówki doskonale wpisały się warsztaty rzemieślnicze oraz wystawa etnograficzna w Zagrodzie Karpackiej. Dzieci były zachwycone zabawami i konkursami z nagrodami prowadzonymi przez animatorów, a V Jubileuszowy konkurs kulinarny śliwkowych frykasów był ucztą dla podniebienia dla przybyłych Gości.
Z dobrodziejstw „Bacówki” zaprezentowano piękne konie huculskie w specjalnym pokazie Ścieżki Huculskiej, zaś zwieńczeniem dobrego klimatu jaki zbudowali Gospodarze, Goście, Turyści oraz Przyjaciele Bacówki był entuzjastycznie przyjęty koncert Bartka Koszarka z Bukowiny wraz z zespołem „Rzoz”. Góralsko – rokowa muzyka przypadła wszystkim do gustu a bisom i oklaskom nie było końca.
Śliwkowy Piknik w Bacówce zakończył się z przytupem oraz obietnicą kolejnego równie udanego spotkania z suszoną śliwką w przyszłym roku.
Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.
 
 
 
 
 
 
 

Zespół LACHERSI w Bacówce!

Podczas tegorocznego pikniku "Od ziarenka do wiejskiego rarytasu" na naszej bacówkowej scenie zagościł ZESPÓŁ LACHERSI :) Finaliści programu Must by the music swoimi lachoskimi, barwnymi dźwiękami porwali całą publiczność do zabawy!! W tym roku pożegnaliśmy więc lato "z przytupem!!":) A jak się bawiliśmy? Sami zobaczcie....
 
 
 
 
 
 
 

„Od ziarenka do wiejskiego rarytasu” JUŻ PO RAZ CZWARTY!!!

22 września 2013 r. Bacówka „Biały Jeleń” po raz kolejny żegnała lato Piknikiem „Od ziarenka do wiejskiego rarytasu”. W wielkim kotle mogli zamieszać powidło nie tylko fani Śliwkowego Szlaku! Na amatorów śliwek czekały także wyśmienite propozycje kulinarne. Ich bogactwo najwyraźniej rozwija się z każdym rokiem ze względu na konkursowy charakter degustacji. Wyjątkowe wzięcie miały tym razem pierożki marchewkowo-śliwkowe, mielone ze śliwką a także ciasto śliwkowo-orzechowe.
W scenerię skansenu Bacówki doskonale wpisało się widowisko folklorystyczne zespołu obrzędowego „Górzanie” z Lipnicy Górnej, nawiązujące do tradycji ludowych. Okraszone gwarą scenki z młócenia zboża cepami, mielenia mąki w żarnach, ubijania masła czy obrzędu dożynkowego zapraszały widzów do interaktywnego w nich udziału. Niezależnie od widowiska w trakcie pikniku zainteresowanym przedstawiali swoje rękodzieło ludowi twórcy ze Szlaku Rzemiosła a z dobrodziejstw Bacówki zaprezentowano piękne konie huculskie w specjalnym pokazie Ścieżki Huculskiej. Zwieńczeniem dobrego klimatu, jaki zbudowali Gospodarze, Goście, Turyści i Przyjaciele Bacówki był entuzjastycznie przyjęty koncert zespołu Lachersi. Folkowo-rokowa muzyka porwała wszystkich do wspólnej zabawy, a bisom nie było końca.
Piknik zakończył się więc z przytupem i obietnicą kolejnego, równie udanego spotkania śliwkowego w przyszłym roku.
 
 
 
 
 
 
 

Nowo otwarte SPA!!!

" Uruchomienie ogólnodostępnego centrum odnowy biologicznej
"Matecznik Zdrowia" w celu poprawy konkurencyjności Bacówki "Biały Jeleń" w Iwkowej"

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach
Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

"Fundusze Europejskie dla Małopolski"

 
 
 
 
 
 
 

"Od ziarenka do wiejskiego rarytasu..." 2012 r.

Już po raz kolejny, w trzecią niedzielę września spotkaliśmy się w "Zagrodzie Karpackiej" Bacówki na pikniku etno-folklorystycznym "Od ziarenka do wiejskiego rarytasu". Przyjaciele, znajomi i nowi nasi Goście już od wczesnego popołudnia wstępowali w progi Bacówki... wyjątkowo słoneczna pogoda sprzyjała podziwianiu beskidzkich krajobrazów, zaś otaczająca nas zagroda z końmi, danielami i osiołkiem dawała poczucie wolności i beztroski.
Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem "Na Śliwkowym Szlaku" Goście zasmakować mogli regionalnych potraw śliwkowych przygotowanych w ramach konkursy kulinarnego. Kaczka w śliwkach z pieczonymi ziemniakami, kartacze, pierogi ze śliwami czy placek śliwkowy z kruszonką to tylko niektóre z rarytasów jakimi częstowali się przybyli.
Przez całe popołudnie każdy mógł zamieszać w miedzianym kotle prażące się na ogniu powidła, spróbować masła wprost z maśniczki i zobaczyć jak w dawnej wiejskiej chacie przyrządzało się prawdziwe podpłomyki...
A dla amatorów muzyki i tańca ludowego niewątpliwą przyjemność sprawiła regionalna grupa z Michalczowej.
W przyszłym roku także spotykamy się wspólnie przy wielkim kotle na co już dziś serdecznie Państwa zapraszamy!!
 
 
 
 
 
 
 

"Od ziarenka do bochenka"

Wszyscy wiemy, że dzieci najchętniej uczą się przez zabawę. To dla nich przyjemność a jednocześnie nie szablonowy sposób odkrywania świata i poznawania jego tajemnic...
Stąd zrodził się pomysł stworzenia zajęć edukacyjnych dla najmłodszych Gości Bacówki "Biały Jeleń", które są dowodem na to, że nauka to też fantastyczna przygoda!!!

Zajęcia wkomponowane w klimat skansenu- Zagrody Karpackiej - sprawiają, iż łatwo można tu cofnąć się w czasie i poczuć atmosferę życia w dawnym gospodarstwie wiejskim.... Można dowiedzieć się czym jest sierp i cep, zobaczyć jak mieli się mąkę w żarnach prawdziwego wiatraka, nauczyć się jak samodzielnie przygotować ciasto a także własnoręcznie uformować bułeczki i podpłomyki, które na koniec wypiekane będą w prawdziwym chlebowym piecu!
Dodatkową swoistośc temu miejscu nadają mieszkańcy gospodarstwa- owieczki, króliki, daniele, osiołek i konie zawsze chętne na odwiedziny najmłodszych Gości Bacówki!

A w galerii przedszkolaki i uczniowie, którzy odwiedzili Bacówkę w 2011 r :)
 
 
 
 
 
 
 

Wizyta Pary Prezydenckiej

 
 
 
 
 
 
 

Wydarzenia promocyjne z naszym udziałem

Promocja naszego regionu zawsze była dla nas istotną sprawą. W związku z tym nie mogło nas zabraknąć na najważniejszych w Polsce południowej targach turystycznych- 17 Międzynarodowych Targach Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego GLOB 2011 w Katowicach oraz Krakowskim Salonie Turystycznym.
Wraz z naszymi partnerami - firmą „Bacówka Towary Tradycyjne” z Rajbrotu oraz Stowarzyszeniem „Na Śliwkowym Szlaku” staraliśmy się opowiedzieć o wyjątkowości naszej małej iwkowskiej ojczyzny oraz zachęcić wszystkich do odwiedzenia tych okolic. Goście naszego stoiska mogli zasmakować bacówkowych i śliwkowych specjałów jak choćby udźca pieczonego na ogniu, pasztetu ze śliwką, polędwicy śliwką nadzianej, kompotu z suszu i śliwkowych słodkości...
 
 
 
 
 
 
 

Integracje 2011!

...prawdziwa gratka dla hazardzistów (i nie tylko), czyli prawie jak w Las Vegas...
..."raqs sharqi", czyli najpiękniejsze tańce arabskie dla pasjonatów sztuki Bliskiego Wschodu...
...czary mary- hokus pokus, czyli magiczne spotkania z najlepszymi polskimi iluzjonistami...
a ponadto wieczory z prawdziwymi Góralami, Kowbojami i Magikami - czyli Spotkania Integracyjne 2011 roku!